Tiroid Hastalıkları

tiroidTiroid bezi (kalkan bezi) boyun da, soluk borusu üst bölüm de sağlı sollu yer alır.

Basedow hastalığı; otoimmun bir hastalıktır. Tiroid bezinin aşırı çalışması ile karakterize olup, toksik (zehirli) guatr da denir. Çoğunlukla gençlerde görülür. Tiroid bezi büyür, gözler dışarı fırlar, ellerde titreme, çarpıntı, terleme görülür. Kanda tiroid hormonları artmıştır. Nedeninin bağışıklık sistemi bozukluğu olduğu zannedilmektedir.

Tedavisi; antitiroid ilaçlar, radyoaktif ilaçlar ile yapılır. Başarılı olmazsa cerrahi yöntemlere başvurulur.

Hashimoto hastalığı; vücut koruma sisteminin tiroid hücrelerine saldırdığı bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bu hastalıkta tiroid hormonları daha az üretilir ve hipotiroidi belirtileri yani kilo alma, halsizlik, yorgunluk, el ve yüz ödemleri, kabızlık, saç dökülmesi olabilir. Eksik olan hormonlar verilerek tedavi edilir.

Hipotiroidi; tiroid bezinin gereğinden az çalışması iltihaplanmalar, kireçlenmeler , kolloid şişkinliği (guatr) gibi bozukluklar ile ortaya çıkar. Hashimoto hastalığındaki belirtileri gösterir

Hipertiroidi; tiroid bezinin aşırı çalışmasıdır. Nedenleri, hipofiz bezinden fazla TSH hormonu salgılanması veya bağışıklık sisteminin etkisi ile aşırı hormon salgılanmasıdır.
Belirtileri; terleme, sıcak basması, artmış iştaha rağmen kilo kaybı, çarpıntı, uykusuzluk, ellerde titreme, sinirliliktir.

Tedavisi; üretilen hormon düzeyinin ilaçlarla azaltılmasına yöneliktir. Bu tedaviye cevap alınamazsa cerrahi yöntemler uygulanır.

Guatr; iyot eksikliği, kronik tiroidit, tiroid hormon yapımının bozulması gibi nedenlerle bezin gözle görülecek büyüklüğe ulaşmasıdır. Tedavisi ilaçlarla yapılır, netice alınamıyorsa cerrahi küçültme (rezeksiyon) uygulanır.

Tiroid kanseri; tiroid bezi hücrelerinden köken alan kanserlere bu isim verilir. Daha çok kadınlarda ve çocukluğunda fazla röntgen ışını almış kanserlerde görülür. Fazla belirti vermemekle birlikte , bez içinde hızla büyüyen sert kitle, ses kısıklığı, yeme zorluğu ile ortaya çıkar. Tanınması, ultrasonografi, tiroid sintigrafisi, ince iğne biyopsisi, hormon tetkikleri ile konulur.
Tedavisi cerrahidir.

Oto immun bir hastalıktır. Troid bezinin aşırı çalışması ile karakterize olup, toksik (zehirli) guatr’da denilir. Çoğunlukla gençlerde görülür. Tiroid bezi büyür, gözler dışarı fırlar, ellerde titreme,

Alternatif Tedaviler

Bitkisel Tedavi
Ozon Tedavisi
DMSO Tedavisi
Ağrı Tedavisi
ESG Check-up
Ultraviolet
Akapunktur
Tüm tedavi metodları...

Makaleler

Alternatif Tedavilerin Güvenilir Kuruluşu İMMUNAT